VŠEOBECNÉ POKYNY PRO MONTÁŽ A OBSLUHU REGULÁTORŮ VÝSTUPNÍHO TLAKU

CHARAKTERISTIKA

Regulátory výstupního tlaku se umísťují v potrubním systému k udržování požadované hodnoty tlaku v potrubí za regulátorem na konstantní výši. Pracují samočinně, tzn. bez přídavné pomocné energie. Slouží k regulaci tlaku vody, vzduchu a páry v průmyslových zařízeních. Udržení nastavené hodnoty výstupního tlaku předpokládá proudění redukované provozní tekutiny. Po zastavení proudění se předpokládá pomalé vyrovnávání tlaku před a za regulátorem.

POUŽITÍ

Provozní tekutinou jsou voda, vzduch a vodní pára. Rozsah použití se může rozšířit o neutrální plyny a kapaliny, které se na základě svých chemických a fyzikálních vlastností chovají vůči použitým konstrukčním materiálům neutrálně. Regulátory nesmí být použity pro hořlavé a jedovaté provozní tekutiny a pro kyslík. Provozní tekutina musí být zbavena pevných částic (např. kapky svárů, okuje apod.). Pro zabezpečení čistoty provozní tekutiny se používá lapač kalu (filtr).

MONTÁŽNÍ PŘEDPISY

Regulátory výstupního tlaku se montují v potrubním systému do míst s tlakově uklidněným prouděním. Montují se zásadně do vodorovného potrubí, ve svislé poloze s membránou dole. Směr průtoku musí souhlasit se šipkou vyznačenou na tělese regulátoru nebo na štítku. Regulátory jsou armaturou regulační, naprosto nevhodné pro těsné uzavření potrubí. Proto je nutno v určené vzdálenosti před regulátorem montovat uzavírací armaturu, která slouží k uzavření potrubí v době přerušení odběru. Potrubí za regulátorem je nutno jistit pojistným ventilem. Mezi regulátorem a pojistným ventilem nesmí být vmontována uzavírací armatura. Pojišťovací ventil musí být dimenzován na maximální výkon regulátoru. Doporučuje se, aby nastavení otevíracího přetlaku pojistného ventilu bylo min. o 30 % vyšší než výstupní tlak regulátoru.

POTRUBÍ

Pro zajištění správné funkce regulátoru je nutno před regulátorem dodržet rovnou délku potrubí v délce 5 x DNi (regulátoru) a rovněž minimální vzdálenost mezi uzavírací armaturou a vstupním hrdlem regulátoru. V potrubí před uzavírací armaturou je třeba předřadit lapač kalu (filtr). Přívodní potrubí k redukční stanici musí mít DN shodné s DN regulátoru. Potrubí za regulátorem, pokud nemá ve vhodné vzdálenosti rozdělovač, se rovná délce 15 x DN2 (výstupního potrubí"). V nejnižších bodech potrubí je nutno počítat s odvodněním. Regulátor nemůže být použit jako pevný bod potrubí. Impulsní potrubí a spodní část regulátoru musí být z dosahu sálavého tepla a nemohou být zaizolovány. Maximální teplota okolí nemá překročit 40 "C.

IMPULSNÍ POTRUBÍ

Impulsní potrubí spojuje regulátor s prostorem uklidněného proudění na výstupní straně. Plní dvě funkce:

a) zprostředkuje reakci regulátoru na změny odběru

b) vytváří tepelnou ochranu membrány

Impulsní trubka se připojí na výstupní potrubí ve vzdálenosti 15 x DN2 (výstupního potrubí) od hrany rovné délky trubky, nebo na rozdělovač. Minimální vzdálenost mezi hranou rovného potrubí a rozdělovačem je 5 x DN2 (výstupního potrubí), za předpokladu, že DN3 (= DN rozdělovače) je minimálně 1,5 x DN2 (výstupního potrubí). Pro kontrolu výstupního tlaku se montuje v oblasti napojení impulsní trubky na výstupní potrubí manometr. Impulsní potrubí není součástí dodávky regulátoru.